

GB/T 700-2006 A. osztályú kétoldalas merülőíves hegesztés (DSAW) acélcső
✅ Alapvető áttekintés
GB/T 700-2006, A fokozat (Q235A) kétoldalas merülőívhegesztő (DSAW) acélcsőegy szabványos szénszerkezeti acélcső, amelyet a kínai nemzeti szabvány szerint gyártanak. Az "A fokozat" megjelölés a GB/T 700-as sorozat legalapvetőbb minőségi szintje, nem garantált ütésállósági követelmények, így ez a leggazdaságosabb választás általános szerkezeti és alacsony nyomású{2}}alkalmazásokhoz.
A DSAW (más néven LSAW - Longitudinal Submerged Arc Welding) eljárás egy nagy-integritású hegesztési eljárás, amelyben belső és külső hegesztéseket is alkalmaznak, jellemzően külön folyamatokban, ígyegyetlen kiváló minőségű{0}}hegesztési rög. Ez az eljárás különösen jól-alkalmas nagy-átmérőjű, vastag-falú csövekhez, amelyeket szerkezeti, cölöpös és alacsony-nyomású folyadékalkalmazásokban használnak.
📋 Névmagyarázat
| Rész | Jelentése |
|---|---|
| GB/T | Kínai nemzeti szabvány (Guobiao/Tuijian) |
| 700-2006 | Szabványos szám a Carbon Structural Steels számára (2006-os kiadás) |
| A fokozat | A legalapvetőbb minőségi fokozat – nincs szükség ütésvizsgálatra; legmagasabb megengedett foszfor (0,045%) és kén (0,050%) |
| DSAW | Kétoldalas-búváríves hegesztés – belső és külső hegesztések egyaránt alkalmazhatók; a hegesztőív a hegesztés során szemcsés fluxusba merül |
🔧 Főbb jellemzők
| Attribútum | Leírás |
|---|---|
| Anyagszabvány | GB/T 700-2006– Carbon Structural Steels (jelenlegi verzió; GB/T 700-2019 újabb) |
| Acél minőség | Q235A– Minimális folyáshatár 235 MPa (16 mm vagy annál kisebb vastagság esetén) |
| Minőségi szint | A fokozat– A legalapvetőbb; nincs garantált ütésállóság; legmagasabb S és P juttatások |
| Gyártási folyamat | DSAW (kettős{0}}oldalas merülőíves hegesztés) / LSAW (hosszirányú merülőíves hegesztés) |
| Alakítási módszerek | JCOE(progresszív J-C-O képződés) illUOE(U-ing, O-ing, Expanding) |
| Mérettartomány | 219 mm-től 1829 mm-ig(8" - 72") OD – jellemző a DSAW-ra |
| Falvastagság | 5 mm-től 40 mm-ig (legfeljebb 50 mm-ig cölöpös alkalmazásoknál) |
| Hossz | 6 m - 12,3 m szabvány; 18 m-ig elérhető |
🔬 Kémiai összetétel (GB/T 700-2006, A fokozat)
| Elem | Maximum % | Megjegyzések |
|---|---|---|
| szén (C) | 0.22% | Alacsony széntartalom a jó hegeszthetőség érdekében |
| Mangán (Mn) | Nincs megadva | Általában 1,40% vagy annál kisebb |
| Szilícium (Si) | 0.35% | Deoxidálószer |
| Foszfor (P) | 0.045% | A legmagasabb a Q235 minőségek között (A > B > C > D) |
| Kén (S) | 0.050% | A legmagasabb a Q235 minőségek között (A > B > C > D) |
Megjegyzés: Az A fokozatnak nincs kötelező alumínium- vagy nitrogénkövetelménye, és nem igényel ütésvizsgálatot.
📊 Q235 fokozatok összehasonlítása (minőségi szintek)
| Fokozat | Ütésvizsgálati hőmérséklet | P max (%) | S max (%) | Főbb jellemzők |
|---|---|---|---|---|
| Q235A | Nem garantált | 0.045 | 0.050 | A leggazdaságosabb; általános szerkezetek |
| Q235B | +20 fok (27 J perc) | 0.045 | 0.045 | Általános építkezés, enyhe éghajlat |
| Q235C | 0 fok (27 J perc) | 0.040 | 0.040 | Hidegebb éghajlat, kültéri építmények |
| Q235D | -20 fok (27J perc) | 0.035 | 0.035 | Súlyos hideg környezetben |
Az A fokozat az egyetlen Q235 minőség, amely nem garantálja az ütésállóságot.
📊 Mechanikai tulajdonságok (GB/T 700-2006)
| Ingatlan | Q235A Követelmény | Állapot |
|---|---|---|
| Hozamerősség (perc) | 235 MPa | Vastagság 16 mm vagy annál kisebb |
| 225 MPa | 16 mm < t 40 mm vagy annál kisebb | |
| 215 MPa | 40 mm < t 60 mm vagy annál kisebb | |
| 205 MPa | 60 mm < t 100 mm vagy annál kisebb | |
| 195 MPa | 100 mm < t 150 mm vagy annál kisebb | |
| 185 MPa | t > 150 mm | |
| Szakítószilárdság | 370-500 MPa | Minden vastagság |
| Megnyúlás (perc) | 25% | Vastagság 40 mm vagy annál kisebb |
| 24% | Vastagság > 40-60 mm | |
| 23% | Vastagság > 60-100 mm | |
| 22% | Vastagság > 100-150 mm | |
| 21% | Vastagság > 150 mm | |
| Charpy hatás | Nem kötelező | Az A fokozatban nincs hatásteszt |
| Keménység | 185 HB vagy annál kisebb | Tipikus |
📏 Méretspecifikáció
| Paraméter | Tartomány / Tolerancia |
|---|---|
| Külső átmérő | 219 mm-től 1829 mm-ig(8" - 72") – tipikus DSAW tartomány |
| Falvastagság | 5 mm-től 40 mm-ig (legfeljebb 50 mm-ig cölöpözéshez) |
| Átmérőtűrés | a megadott OD ±0,75%-a (tipikus) |
| Falvastagság tolerancia | +15% / -12,5% a névleges értékből (tipikus) |
| Hossz | 6 m - 12,3 m szabvány; 18 m-ig elérhető |
🔧 DSAW/LSAW gyártási folyamat
A kétoldalas alámerülő ívhegesztés (DSAW), más néven longitudinális merülőíves hegesztés (LSAW), egy nagy-hatékonyságú eljárás, amelyet elsősorban nagy-átmérőjű acélcsövekhez használnak:
Folyamat leírása
A hegesztőívet szemcsés folyasztószerbe merítjükhegesztés közben a varrat védelme a légköri szennyeződésektől
Mind a belső, mind a külső hegesztések szükségesekrendszerint külön folyamatokban valósul meg
A különálló hegesztések felemésztik a másik egy részét, ami aegyetlen kiváló minőségű{0}}hegesztési rög
Alakítási módszerek
| Módszer | Leírás | Tipikus átmérők |
|---|---|---|
| JCOE | Progresszív J-C-O formázási lépések (J-alak → C-alak → O-alak), hegesztés után kitágítva | 406-1626 mm (16"-64") |
| UOE | U{0}}alakú, majd O-alakú lemez nyomva, hegesztés után kitágítva | 508-1118 mm (20"-44") |
A folyamat lépései
Tányér kiválasztása– A GB/T 700 Q235A követelményeinek megfelelő acéllemezek
Élek előkészítése– Az élek le vannak ferdítve, hogy V{0}}alakú hornyot hozzanak létre
Alakítás– Az acéllemezeket JCOE vagy UOE présekkel hengeres formára alakítják
Tapos hegesztés– Az formázott lemezeket tapadós{0}}hegesztéssel biztosítják, hogy megtartsák alakjukat
Dupla merülőíves hegesztés– Csővarrat hegesztett belső és külső felületeken egyaránt
Hideg expanzió– A cső 1,5%-ig bővíthető a végső külső külső méret eléréséhez
Ultrahangos vizsgálat– A varrat folyamatos ultrahangos automatikus hibaérzékeléssel ellenőrzött
Hidrosztatikus nyomás teszt– Minden csövet hidrosztatikus nyomásvizsgálatnak vetnek alá
Végső– Végfeldolgozás, ferde vágás, bevonatolás és jelölés
🧪 Tesztelési és ellenőrzési követelmények
| Teszt típusa | Követelmény | Megjegyzések |
|---|---|---|
| Kémiai elemzés | Hő tételenként | Ellenőrzi az összetételi korlátokat GB/T 700-onként |
| tételenként | Ellenőrzi a hozamot és a szakítószilárdságot | |
| Lapítási teszt | Kívánt | Ellenőrzi a rugalmasságot és a hegesztés integritását |
| Hajlítási teszt | Kívánt | Ellenőrzi a hegesztés épségét |
| Charpy ütési teszt | Az A fokozathoz nem szükséges | Csak a B, C, D fokozatok igényelnek ütésvizsgálatot |
| Hidrosztatikai teszt | Minden cső | Nyomás integritásának ellenőrzése |
| Ultrahangos vizsgálat | 100% hegesztési varrat | Folyamatos automatikus hibafelismerés |
| Röntgenvizsgálat | "T" kötésekhez | Ahol a szalag tompavarratok metszik a spirális varratokat |
| Méretvizsgálat | 100% | Szabványos tűrések szerint |
| Malomvizsgálati bizonyítvány | Feltéve | Teljes vizsgálati eredményekkel |
🏭 Gyakori alkalmazások
| Alkalmazás | Leírás |
|---|---|
| Általános szerkezeti tervezés | Építővázak, oszlopok, rácsos tartószerkezetek ipari üzemekhez, stadionokhoz |
| Cölöp alapozás | Könnyű és közepes teherbírású{0}}cölöpök épületekhez és építményekhez |
| Alacsony{0}}nyomású folyadékátvitel | Víz-, gáz- és olajvezetékek (nem{0}}kritikus) |
| Ideiglenes szerkezetek | Építési támasztékok, állványzatok, ideiglenes hidak |
| Mechanikai gyártás | Berendezésvázak, gépalapok, alacsony{0}}feszültségű alkatrészek |
| Infrastrukturális projektek | Alagúttámaszok, támfalak, autópálya-szerkezetek |
| Mezőgazdasági alkalmazások | Öntözőrendszerek, állattartó berendezések keretei |
📊 Q235A és magasabb fokozatok (Q235B/C/D) összehasonlítása
| Funkció | Q235A | Q235B | Q235C | Q235D |
|---|---|---|---|---|
| Hatásvizsgálat | Nem kötelező | 27J +20 fokon | 27J 0 fokon | 27J -20 fokon |
| Foszfor (P) max | 0.045% | 0.045% | 0.040% | 0.035% |
| Kén (S) max | 0.050% | 0.045% | 0.040% | 0.035% |
| Tipikus alkalmazás | A leggazdaságosabb, beltéri/nem{0}}kritikus | Általános építkezés, enyhe éghajlat | Hidegebb éghajlat, kültéri építmények | Súlyos hideg környezetben |
Az A fokozat a leggazdaságosabb, de hiányzik belőle a garantált alacsony hőmérsékleti szívósság-.
🛡️ Bevonatolási lehetőségek
A Q235A DSAW cső különféle bevonatokkal szállítható a korrózióvédelem érdekében:
| Bevonat típusa | Legjobb For | Főbb jellemzők |
|---|---|---|
| 3LPE (3 rétegű polietilén) | Eltemetett csővezetékek | Leggyakoribb; kiváló korrózióvédelem, nagy ütésállóság |
| FBE (Fusion Bonded Epoxy) | Olaj- és gázvezetékek | Erős tapadás, vegyszerállóság |
| Epoxi porbevonat | Korrozív környezetek | Jó védelem, sima felület |
| Lakk/rozsdagátló{0}}olaj | Ideiglenes védelem | Rövid távú-korrózióvédelem szállítás közben |
| Bitumenes bevonat | Eltemetett szolgálat | Költséghatékony védelem- |
| Fekete olajos bevonat | Szabványos marási felület | Ideiglenes védelem |
📝 Befejezések
Az elérhető végkezelések a következők:
Sima végek (PE)– szabvány a legtöbb alkalmazáshoz
Ferde végek (BE)– terepi hegesztéshez (30 fokos ferdeszög)
Menetes végek– mechanikus csatlakozásokhoz
🌍 Nemzetközi megfelelői
| Standard | Egyenértékű fokozat | Megjegyzések |
|---|---|---|
| ASTM | A36 (hasonló) | 250 MPa hozam vs . 235 MPa |
| EN 10025 | S235JR | 235 MPa hozam, 27J +20 fokon |
| JIS G3101 | SS400 | 245 MPa hozam |
| LÁRMA | ST37-2 | Történelmi német megfelelője |
| BS | 43A osztály | Történelmi brit szabvány |
✅ Főbb előnyök
| Előny | Leírás |
|---|---|
| A leggazdaságosabb | A legalacsonyabb költség a Q235 minőségek között; nincs szükség ütésvizsgálatra |
| Kiváló hegeszthetőség | Alacsony széntartalom (kevesebb, mint 0,22%) lehetővé teszi a hegesztést minimális előmelegítéssel (100-150 fok) |
| Jó hidegalakítás | Alkalmas hideg hajlításra, peremezésre és repedés nélküli alakításra |
| Nagy átmérőjű képesség | A DSAW 8" és 72" közötti külső átmérőjű csöveket gyárt – ideális nagy-átmérőjű alkalmazásokhoz |
| Magas hegesztési integritás | A kétoldalas-hegesztés egyetlen kiváló minőségű-hegesztési rögöt hoz létre 100%-os UT ellenőrzéssel |
| Széles körű elérhetőség | Általában kínai gyártók raktározzák |
| Sokoldalú alkalmazások | Alkalmas szerkezeti, cölöpös és alacsony nyomású{0}}folyadékos alkalmazásokhoz |
📝 Fontos szempontok
1. A fokozat vs. magasabb fokozat
A fokozata leggazdaságosabb, dehiányzik a garantált ütésállóság
Kültéri alkalmazásokhoz hideg éghajlaton adja megQ235B (0 fok), Q235C (-20 fok) vagy Q235D (-40 fok)
Az A fokozat a legalkalmasabb beltéri vagy nem{0}}kritikus alkalmazásokhoz
2. Normál verzió Megjegyzés
A GB/T 700-2006 felváltottaGB/T 700-2019
Megrendeléskor adja meg a kívánt verzió évét a megfelelőség biztosítása érdekében
A legtöbb gyártó továbbra is a 2006-os szabvány specifikációi szerint gyárt
3. Termékszabvány
Míg a GB/T 700 határozza meg aanyagminőség, a kész DSAW csőterméket általában az alábbi termékszabványok szerint gyártják:
GB/T 3091– Hegesztett acélcsövek alacsony{0}}nyomású folyadékátvitelhez
GB/T 9711– Kőolaj- és földgázipari vezetékcső
SY/T 5037– Spirálisan merülő ívhegesztett cső az alacsony{0}}nyomású folyadék kiszolgálásához
4. Nyomáskorlátozások
A Q235A alkalmascsak alacsony{0}}nyomású alkalmazásokhoz(általában 1,6 MPa vagy annál kisebb)
Nagyobb nyomásigény esetén fontolja megQ345vagyQ355évfolyamok
5. Hőmérséklet korlátozások
Maximális ajánlott üzemi hőmérséklet:350 fok (662 fok F)
Rövid távú, akár 450 fokos expozíció is lehetséges
Nincs garantált alacsony{0}}hőmérsékletű szívósság – nem alkalmas zéró{1}}alkalmazásokhoz
6. Korrózióvédő bevonat
Az eltemetett alkalmazásoknál adja meg3LPE vagy FBE bevonat
Ideiglenes védelemhez lakk vagy{0}}rozsdagátló olaj elegendő
7. Harmadik-fél vizsgálata
Az elérhető ellenőrzési szolgáltatások közé tartozik az SGS, BV, Lloyds
8. Hegeszthetőség
Előmelegítési hőmérséklet: 100-150 fok ajánlott
A legtöbb vastagságnál nincs szükség utólagos{0}}hegesztési hőkezelésre
Kiváló terepi hegesztéshez
📝 Összefoglaló
GB/T 700-2006, A fokozat (Q235A) kétoldalas merülő ívhegesztett (DSAW) acélcsőa leggazdaságosabb szerkezeti szénacél cső nagy{0}}átmérőjű alkalmazásokhoz. Minimális folyáshatárral235 MPa (34 000 psi)és szakítószilárdsága370-500 MPa, ez az anyag alkalmas általános szerkezeti tervezésre, cölöpalapozásra és alacsony{0}}nyomású folyadékátvitelre, ahol nincs szükség a garantált alacsony hőmérsékleti szívósságra.
Főbb jellemzők:
Anyagszabvány: GB/T 700-2006 Q235A
A fokozata legalapvetőbb minőségi szint –nincs szükség ütésvizsgálatra
DSAW gyártásbelőle csöveket gyárt8"-72" ODig terjedő falvastagsággal40 mm
Kétoldalas{0}}hegesztésegyetlen kiváló minőségű{0}}hegesztési rögöt hoz létre
JCOE vagy UOE kialakításamódszerek biztosítják a precíz méretpontosságot
100%-os ultrahangos vizsgálathegesztési varrat biztosítja a minőséget
A leggazdaságosabbválaszthat a Q235 minőségek közül
Kiváló hegeszthetőségalacsony széntartalmú (kevesebb, mint 0,22%)
Jó hidegalakításképességeit
A gyakori alkalmazások a következők:
Általános szerkezetépítés (épületvázak, oszlopok, rácsos tartószerkezetek)
Cölöp alapozás könnyű és közepes terhelésekhez
Alacsony-nyomású folyadékátvitel (víz, gáz, olaj)
Ideiglenes szerkezetek és gépészeti gyártás
Infrastrukturális projektek
Megrendeléskor tüntesse fel:GB/T 700-2006, Q235A minőség, DSAW (kétoldalas merülőíves hegesztés), méret (OD x WT), hossz, végkikészítés (sima/ferde), bevonatkövetelmények és marási vizsgálati tanúsítvány.
Azoknál az alkalmazásoknál, amelyek garantáltan alacsony hőmérsékletű{0}}szívósságot igényelnek, adja megQ235B (0 fok), Q235C (-20 fok) vagy Q235D (-40 fok)helyette .





