

GB/T 9711.2 spirálisan hegesztett acélcső (SSAW)
Alapvető áttekintés
GB/T 9711.2a kínai nemzeti szabvány, amely meghatározzaPSL 2 (2. termékspecifikációs szint) követelményeikőolaj - és földgázvezetékes szállítási rendszerekben használt acélcsövekhez . Ez a szabvány kiterjedspirálisan merülő ívhegesztett (SSAW) acélcsövekolyan igényes alkalmazásokhoz, amelyek fokozott minőséget igényelnek, beleértve a nagy-nyomásátvitelt, az alacsony-hőmérsékletű szolgáltatást és a rossz szolgáltatási környezeteket.
Kritikus Megértés: GB/T 9711.2 vannem önálló dokumentum. Együtt kell használniGB/T 9711.1(Általános követelmények) a PSL 2 SSAW csövek teljes specifikációjának kialakításához.
Szabványos szerkezet
| Rész | Cím | Alkalmazás |
|---|---|---|
| GB/T 9711.1 | Általános követelmények | Az összes csőre vonatkozó alapkövetelmények (általában az SSAW-re vonatkozik) |
| GB/T 9711.2 | PSL 2 követelmények | További fokozott követelmények a PSL 2-hez |
| GB/T 9711.3 | PSL 3 követelmények | Legmagasabb minőségi szint (ritkán használt) |
Használati szabály: GB/T 9711.1 + GB/T 9711.2=Teljes specifikáció a PSL 2 SSAW csövekhez.
Legfontosabb specifikációk
| Attribútum | Leírás |
|---|---|
| Standard | GB/T 9711.2 (jelenlegi verzió: GB/T 9711.2-2023; korábbi: GB/T 9711.2-2011/1999) |
| Minőségi szint | PSL 2 (2. termékleírási szint)– fokozott minőség a kritikus szolgáltatásokhoz |
| Alkalmazás | Nagynyomású{0}}olaj- és gázátvitel; savanyú szolgáltatás; alacsony-hőmérsékletű szolgáltatás |
| Acél minőségek | L245–L555 (egyenértékű az API 5L, B–X80 fokozattal) |
| Gyártási folyamat | Spirális merülőíves hegesztés (SSAW) – két-oldalas automatikus merülőíves hegesztés |
| Mérettartomány (SSAW) | 219 mm-től 3620 mm-ig(kb. . 8" - 142") OD |
| Falvastagság | 5 mm-től 26 mm-ig(közös tartomány 5-26 mm) |
| Hossz | 6 m-től 18 m-ig standard; 32 m-ig elérhető |
| Befejezések | Sima végek, ferde végek (30 fokos ferde szög) |
Acélminőségek (L-sorozat) - PSL 2
| Fokozat | Minimális hozam (MPa) | Maximális hozam (MPa) | Minimális szakítószilárdság (MPa) | Egyenértékű API 5L |
|---|---|---|---|---|
| L245 | 245 | 450 | 415 | B fokozat |
| L290 | 290 | 495 | 415 | X42 |
| L320 | 320 | 525 | 435 | X46 |
| L360 | 360 | 530 | 460 | X52 |
| L390 | 390 | 545 | 490 | X56 |
| L415 | 415 | 565 | 520 | X60 |
| L450 | 450 | 600 | 535 | X65 |
| L485 | 485 | 635 | 570 | X70 |
| L555 | 555 | 705 | 625 | X80 |
Megjegyzés: Az utótag betűi (M, N, Q) a hőkezelési állapotot jelzik (M=TMCP, N=Normalizált, Q=Kioltott és temperált).
PSL 2 és PSL 1 összehasonlítása
| Funkció | PSL 1 (GB/T 9711.1) | PSL 2 (GB/T 9711.2) | Jelentőség |
|---|---|---|---|
| Minőségi szint | Standard | Továbbfejlesztett | Nagyobb megbízhatóság |
| Kémiai szabályozás | Szabványos határértékek | Szigorúbb határok(C kisebb vagy egyenlő, mint 0,12-0,22%, S kisebb vagy egyenlő, mint 0,015%) | Jobb hegeszthetőség, HIC ellenállás |
| Hozamerő | Csak minimum | Minimum és maximummeghatározott | Megakadályozza az anyagok túlszilárdságát- |
| Hozam-–-szakítási arány | Nincs megadva | Kisebb vagy egyenlő, mint 0,93 | Biztosítja a megfelelő rugalmasságot |
| Hatásvizsgálat | Nem kötelező | Kötelezőmeghatározott hőmérsékleten | Alacsony{0}}hőmérsékletű szívósságot garantál |
| NDT követelmények | Standard | 100%-ban átfogó(RT/UT) | Jobb hibafelismerés |
| Hidrosztatikai teszt | 90% SMYS | 95% SMYShosszabb tartási idővel | Magasabb nyomás ellenőrzése |
| Nyomon követhetőség | Tételszint | Csőről--csőreteljes nyomon követhetőség | Teljes körű minőségi dokumentáció |
Kémiai összetétel (PSL 2 SSAW)
| Fokozat | C max | Si max | Mn max | P max | S max |
|---|---|---|---|---|---|
| L245M (B osztály) | 0.22 | 0.45 | 1.20 | 0.025 | 0.015 |
| L290M (X42M) | 0.22 | 0.45 | 1.30 | 0.025 | 0.015 |
| L360M (X52M) | 0.22 | 0.45 | 1.40 | 0.025 | 0.015 |
| L415M (X60M) | 0.12 | 0.45 | 1.60 | 0.025 | 0.015 |
| L450M (X65M) | 0.12 | 0.45 | 1.60 | 0.025 | 0.015 |
| L485M (X70M) | 0.12 | 0.45 | 1.70 | 0.025 | 0.015 |
| L555M (X80M) | 0.12 | 0.45 | 1.85 | 0.025 | 0.015 |
*Megjegyzés: A magasabb fokozatok (X60-X80) lényegesen alacsonyabb széntartalmúak a jobb hegeszthetőség érdekében.*
Ütésvizsgálati követelmények (PSL 2)
| Fokozat | Teszt hőmérséklet | Minimális átlagos energia | A minta helye |
|---|---|---|---|
| L245NB | -10 fok | 27 J | Hegesztés és HAZ |
| L360NB | -10 fok | 40 J | Hegesztés és HAZ |
| L415NB | -10 fok | 45 J | Hegesztés és HAZ |
| L450NB | -10 fok | 50 J | Hegesztés és HAZ |
| L485NB | -10 fok | 60 J | Hegesztés és HAZ |
Mérettűrések (PSL 2)
| Paraméter | Tolerancia | Mérési módszer |
|---|---|---|
| Külső átmérő | ±0,5% vagy ±3 mm | Kerületi szalag |
| Falvastagság | +10% / -5% | Ultrahangos mérő, csövönként 4 pont |
| Ovalitás | Az OD 1,0%-a vagy annál kisebb | Max -min. átmérő |
| Egyenesség | A hossz 0,15%-a vagy annál kisebb | Egyenes él |
| Hossz (fix) | +100mm / -0 mm | Mérőszalag |
| Vége a négyszögletességnek | 1,6 mm vagy annál kisebb | Négyzet alakú szerszám |
SSAW gyártási folyamat (PSL 2)
A GB/T 9711.2 szabvány szerinti spirálhegesztett csövek fokozott minőségellenőrzésekkel készülnek:
| Lépés | Leírás | PSL 2 specifikus követelmények |
|---|---|---|
| 1. Anyagkövethetőség | Minden lemez/tekercs külön-külön azonosítva | Teljes nyomon követhetőség a hőtől a csőig |
| 2. Élek előkészítése | Csíkélek marva a megfelelő hegesztés érdekében | Precíziós élmarás |
| 3. Spirálformálás | Folyamatos spirálképződés szobahőmérsékleten | Szigorú méretszabályozás |
| 4. Merülő ívhegesztés | Kétoldalas-automata FŰRÉSZ (belül + kívül) | A hegesztési eljárásoknak minősítettnek kell lenniük |
| 5. Hegesztés javítása | Korlátozott javítások megengedettek | Max 2 javítás hegesztésenként |
| 6. NDT ellenőrzés | 100% radiográfiai (RT) és/vagy ultrahangos (UT) | Teljes hegesztési hossz ellenőrzése |
| 7. Hidrosztatikai vizsgálat | 95% SMYS, 30 másodpercnél nagyobb vagy egyenlő tartás | Magasabb nyomás, mint a PSL 1 |
| 8. Befejezés | Végek ferdítése, bevonatolása, jelölése | Fokozott jelölési követelmények |
Nem-roncsolásmentes tesztelés (PSL 2)
| NDT módszer | Lefedettség | Elfogadási kritériumok |
|---|---|---|
| Radiográfiai (RT) | 100% hegesztési hossz | Repedések nem megengedettek |
| Ultrahangos (UT) | 100% hegesztési hossz | Az összeolvadás hiánya 12,5 mm-nél kisebb vagy azzal egyenlő |
| Vizuális (VT) | 100% felület | Sima hegesztési átmenet |
| Mágneses részecske (MT) | Minden javítás | Nincsenek lineáris hibák |
A hegesztett peremprofil követelményei (PSL 2)
| Paraméter | Belső hegesztés | Külső hegesztés |
|---|---|---|
| Megerősítés magassága | 0-2,5 mm | 0-3,0 mm |
| Undercut | 0,5 mm vagy annál kisebb mélység | 0,8 mm vagy annál kisebb mélység |
| Átfedés | Nem engedélyezett | Nem engedélyezett |
Közös alkalmazások
| Alkalmazás | Leírás |
|---|---|
| Nagynyomású{0}}gázátvitel | Távolsági{0}}földgázvezetékek |
| Nyersolaj törzsvezetékek | Kőolaj fő átviteli vezetékei |
| Offshore csővezetékek | Tenger alatti csővezetékek, amelyek nagy szilárdságú-/-tömeg arányt igényelnek |
| Savanyú szolgáltatás | H₂S környezetek (kiegészítő NACE-követelményekkel) |
| Alacsony-hőmérsékletű szolgáltatás | Sarkvidéki és hideg éghajlati csővezetékek |
| Szabályozott csővezetékek | FERC, DOT, FEMSA megfelelőség |
Minőségi dokumentáció (PSL 2)
| Dokumentum | Tartalom szükséges |
|---|---|
| Malomtanúsítvány (3.1-es típus) | Teljes kémiai, mechanikai, NDT eredmények |
| Hegesztési dokumentumok | WPS, PQR, WPQ |
| NDT Records | RT filmek, UT szkennelések, riportok |
| Hidrosztatikai teszt | Nyomás{0}}idődiagramok |
| Nyomon követhetőségi nyilvántartások | Hő-cső feltérképezés |
| Javítási nyilvántartások | Minden javítási dokumentáció |
Jelölési követelmények (PSL 2)
| Információ | Jelölési módszer |
|---|---|
| Gyártó | Stencil/festék a csővég közelében |
| Standard | "GB/T 9711.2" |
| Fokozat | e.g., "L485M" |
| PSL szint | "PSL 2" |
| Hőszám | Egyedi azonosító |
| Cső száma | Egymás utáni |
| Tesztnyomás | Aktuális érték MPa |
A GB/T 9711.2 SSAW cső előnyei
| Előny | Leírás |
|---|---|
| Továbbfejlesztett minőség | A PSL 2 garantáltan alacsony hőmérsékletű{1}}állóságot és szigorúbb szabályozást biztosít |
| High Strength | L555 (X80) fokozatig, 555 MPa minimális hozam mellett |
| Nagy átmérőjű képesség | Az SSAW 8" és 142" OD közötti csöveket gyárt |
| 100% NDT | A hegesztési varrat kötelező radiográfiás vagy ultrahangos vizsgálata |
| Teljes nyomon követhetőség | Csőnkénti--nyomon követhetőség a teljes minőségi dokumentációért |
| Sour Service képes | Elérhető HIC/SSC teszteléssel H₂S környezetekhez |
| Nemzetközi kompatibilitás | Műszakilag az API 5L PSL 2 szabványhoz igazítva |
Fontos megfontolások
1. A GB/T 9711.2 NEM önálló
Ezt a szabványt együtt kell használniGB/T 9711.1. Teljes specifikáció=GB/T 9711.1 + GB/T 9711.2 .
2. PSL 2 vs. PSL 1 Selection
PSL 2: Alacsony-hőmérsékletű szolgáltatáshoz, savanyú szolgáltatáshoz (H₂S-környezet), szabályozott csővezetékekhez és kritikus alkalmazásokhoz szükséges
PSL 1: Alkalmas általános szolgáltatáshoz, vízvezetékekhez, nem{0}}kritikus alkalmazásokhoz
3. Sour Service követelmények (opcionális)
H₂S környezetekhez további követelményeket határozzon meg:
HIC-teszt NACE TM0284 szerint (CLR legfeljebb 15%, CTR kisebb vagy egyenlő, mint 5%)
SSC-teszt a NACE TM0177 szerint (90%-os AYS-nél nincs repedés)
Keménység 250 HV10 vagy annál kisebb
4. Évfolyam Nómenklatúra
Az utótag betűi a hőkezelés állapotát jelzik:
M: Termomechanikus hengerelt (TMCP) – leggyakrabban SSAW-nál
N: Normalizált
Q: Kioltott és temperált
S: Savanyú szolgálat
5. -Harmadik fél ellenőrzése
Az elérhető ellenőrzési szolgáltatások közé tartozik az SGS, BV, Lloyds
6. Szabványos verziók
Jelenlegi verzió:GB/T 9711.2-2023
Korábbi verziók: GB/T 9711.2-2011, GB/T 9711.2-1999
Összegzés
GB/T 9711.2 Spirálisan merülő ívhegesztett (SSAW) acélcsőa kínai nemzeti szabványPSL 2 (fokozott minőségű) vezetékcsőkritikus olaj- és gázszállítási alkalmazásokban használják. Az L245-től L555-ig terjedő acélminőségekkel (ami megegyezik az API 5L B-X80-as fokozataival) ez a szabvány lefedi a nagy-átmérőjű csővezetékeket, amelyek garantáltan alacsony hőmérsékletű-szívósságot, szigorúbb kémiai szabályozást és teljes nyomon követhetőséget igényelnek.
Főbb jellemzők:
Standard: GB/T 9711.2 – PSL 2 követelmények olaj- és gázvezetékekre
Minőségi szint: PSL 2 – továbbfejlesztett minőség a kritikus szolgáltatásokhoz
Osztályok: L245–L555 – egyenértékű az API 5L, B–X80 fokozattal
SSAW gyártásbelőle csöveket gyárt8" - 142" ODig terjedő falvastagsággal26 mm
Kétoldalas{0}}hegesztésegyetlen kiváló minőségű{0}}hegesztési rögöt hoz létre
100% NDT(RT/UT) hegesztési varrat kötelező
Kötelező hatásvizsgálatmeghatározott hőmérsékleten (általában -10 fok)
Szigorúbb vegyi ellenőrzések– szén 0,12-0,22% vagy annál kisebb, kén 0,015% vagy annál kisebb
Maximális erőhatárokmegakadályozza a túlszilárdságú anyagokat-
Teljes nyomon követhetőségaz acélgyártástól a kész csőig
A gyakori alkalmazások a következők:
Nagynyomású{0}}gázszállító vezetékek
Tenger alatti és tenger alatti csővezetékek
Savanyú szolgáltatási alkalmazások (kiegészítő NACE követelményekkel)
Alacsony-hőmérsékletű és sarkvidéki csővezetékek
Szabályozott csővezetékek (FERC, DOT, FEMSA)
Megrendeléskor tüntesse fel:GB/T 9711.1 + GB/T 9711.2, minőség (pl. L485M), SSAW (spirális ívhegesztés), méret (OD x WT), hossz, végkikészítés (sima/ferde), bevonatkövetelmények, ütésvizsgálati hőmérséklet és malomvizsgálati tanúsítvány (EN 10204 szabvány). Szoros szolgáltatási alkalmazások esetén adjon meg további HIC/SSC-teszteket NACE MR-enként0175 .





