Mar 30, 2026 Hagyjon üzenetet

ASTM A672 elektromos-fúziós-hegesztett cső

info-331-152info-225-225

ASTM A672 elektromos-fúziós-hegesztett (EFW) cső

Alapvető áttekintés

ASTM A672a szabványos specifikációelektromos-olvasztott-hegesztett (EFW) acélcső-ből gyártottáknyomástartó edény minőségi lemezei, arra terveztékmagas{0}}nyomású szolgáltatás mérsékelt hőmérsékleten[idézet:2, idézet:4]. Ellentétben az ERW csővel (amely nem használ töltőanyagot), az A672 csövek hegesztve vannakhozzáadott töltőanyag, jellemzően aMerülőíves hegesztés (SAW)folyamat, melynek eredménye egy erős, megbízható hosszanti varrat, amely alkalmas az igényes alkalmazásokhoz [idézet:3, idézet:5].

Főbb jellemzők

FunkcióLeírás
Gyártási folyamatElektromos -Fusion Welded (EFW) töltőanyag hozzáadásával; jellemzően hosszirányú merülőíves hegesztés (LSAW) vagy kettős merülőíves hegesztés (DSAW) [idézet:2, idézet:5]
AnyagforrásNyomástartó edény minőségi táblák (ASTM A285, A515, A516, A537 stb.) [hivatkozás:3, hivatkozás:5, idézet:8]
Elsődleges alkalmazásNagynyomású{0}}szervíz itt:mérsékelt hőmérséklet(-29°C és 343°C között / -20°F és 650°F között) [idézet:3, idézet:5]
Átmérő tartomány16 hüvelyk (400 mm) és nagyobbnévlegesen; legfeljebb 60" vagy több [idézet:2, idézet:4]
FalvastagságAkár3 hüvelyk (75 mm)inkluzív [idézet:2, idézet:4]
HosszJellemzően 6 m és 12 m; egyedi hosszúságok állnak rendelkezésre
HőkezelésOsztályonkénti követelmények (feszültségmentesített, normalizált, kioltott és mérsékelt) [idézet: 3, idézet: 4]

Fokozatjelző rendszer

Az ASTM A672 akét-részes megjelölésrendszer:Fokozat(a lemez anyagának feltüntetésével) ésOsztály(a hőkezelési és ellenőrzési szint jelzése).

fokozatok (lemez anyaga)

FokozatMegfelelő lemezspecifikációAcél típus
A45, A50, A55ASTM A285 gr. A, B, CSzénacél (alacsony/közepes szakítószilárdságú)
B55, B60, B65, B70ASTM A515 Gr. 55, 60, 65, 70Szénacél, megölt,mérsékelt hőmérsékletű szolgáltatás[idézet:3, idézet:8]
C55, C60, C65, C70ASTM A516 Gr. 55, 60, 65, 70Szénacél, leölt, finom szemcsés,javított szívósság[idézet:3, idézet:8]
D70, D80ASTM A537 Cl. 1, 2Mangán-szilícium, normalizált vagy Q&T
E55, E60ASTM A442 Gr. 55, 60Szénacél
H75, H80ASTM A302 Gr. A, B, C, DMangán{0}}molibdén
J80, J90, J100ASTM A533 Cl. 1, 2, 3Mangán{0}}molibdén, Q&T
K75, K85ASTM A202 Gr. A, BKróm{0}}mangán-szilícium
L65, L70, L75ASTM A204 Gr. A, B, CMolibdén
N75ASTM A299mangán-szilícium

*Megjegyzés: A fokozatszámok a hozzávetőleges minimális szakítószilárdságot jelzik ksi-ben (pl. B60=60,000 psi minimális szakítószilárdság).*

Osztálymegjelölések (hőkezelés és ellenőrzés)

Az osztályszám egy logikai mintát követ, ahol aaz első számjegy a hőkezelés típusát jelziés aA második számjegy az ellenőrzési szintet jelzi[idézet:3, idézet:4]:

OsztályHőkezelésRadiográfia (RT)Nyomás tesztÍzületi tényező (E)
10, 12Egyik semNem / IgenNem / Igen0.85
20, 22Stressz oldvaNem / IgenNem / Igen0.90
30, 32NormalizáltNem / IgenNem / Igen1.00
40, 42Normalizált és temperáltNem / IgenNem / Igen1.00
50, 52Kioltott és temperáltNem / IgenNem / Igen1.00

Leggyakoribb választások:

12. osztály:As-hegesztett, teljes körűen ellenőrzött (RT + hidroteszt) – általános szervizhez

22. osztály:Stresszmentes, teljesen átvizsgálva –szabvány számos alkalmazáshoz

32. osztály:Normalizált, teljes körűen ellenőrzött – amikor gabonafinomításra van szükség

42. osztály:Normalizált és temperált, teljes körűen ellenőrzött – a megnövelt -hőmérséklet-tulajdonságok érdekében

Kémiai összetétel (tipikus az általános minőségekre)

FokozatSzén (C) max. %Szilícium (Si) %Mangán (Mn) max. %Foszfor (P) max. %Kén (S) max. %
A45/A50/A550.17-0.28-0.980.0350.035
B55/B60/B65/B700.20-0.310.13-0.451.300.0350.035
C55/C60/C65/C700.18-0.270.55-0.980.79-1.300.0350.035

Forrás:

Mechanikai tulajdonságok (alapfém)

FokozatHozamerősség (MPa) minSzakítószilárdság (MPa)Megnyúlás % (hosszirányú)Hegesztési szakítószilárdság (MPa) min
A45165310-45030310-450
A50185345-48528345-485
A55205380-51527380-515
B55205380-51527380-515
B60220415-55025415-550
B65240450-58523450-585
B70260485-62021485-620
C55205380-51527380-515
C60220415-55025415-550
C65240450-58523450-585
C70260485-62021485-620

Forrás:

Jegyzet:A hegesztési pont szakítószilárdságának meg kell haladnia vagy meg kell haladnia az alapfém minőségének minimális szakítószilárdságát.

Mérettűrések

ParaméterTolerancia
Külső átmérő (D ≤ 406,4 mm)±0,75% vagy ±3 mm (amelyik nagyobb)
Külső átmérő (D > 406,4 mm)±0,75% vagy ±5 mm (amelyik nagyobb)
Falvastagság (t ≤ 15 mm)+10% / -5%
Falvastagság (t > 15 mm)+8% / -3%
Egyenesség≤ a teljes hossz 0,15%-a (max. 3 mm méterenként)
Hossz+50mm / -0 mm (rögzített hosszúságok)

Tesztelési és ellenőrzési követelmények

Teszt típusaCélAlkalmazhatóság
Kémiai elemzésEllenőrizze a lemez anyagának összetételét (minden malom hője)Minden fokozat
Hegesztett fémelemzésEllenőrizze a kész lerakott hegesztési anyag összetételét (mindegyik 500 láb)Minden cső
Feszültség tesztEllenőrizze a hozamot és a szakítószilárdságot (tételenként egy)Minden fokozat
Keresztirányú irányított hegesztési hajlítási tesztEllenőrizze a hegesztés rugalmasságát és integritását (tételenként két minta)Minden cső
Radiográfiai vizsgálat (RT)Hegesztési hibák észlelése – minden varrat teljes hosszábanKötelező az „1” vagy „2” második számjegyű osztályokhoz [idézet:3, idézet:4]
Hidrosztatikai tesztA szivárgás -tömítettségének igazolásaKötelező azoknál az osztályoknál, amelyek második számjegye „2” vagy „3” [idézet:3, idézet:4]
Nem{0}}roncsolásmentes tesztelés (NDT)Hegesztési varrat és csőtest vizsgálataOsztályonkénti követelmények [hivatkozás:2, idézet:5]

Összehasonlítás: ASTM A672 vs. A671 vs. A691

VonatkozásASTM A672ASTM A671ASTM A691
Szolgáltatási hőmérsékletMérsékelt hőmérséklet(-29°C és 343°C között)Légköri és alacsonyabb hőmérséklet(-46°C-ig)Magas hőmérséklet(593°C-ig)
Elsődleges fókuszMagas hőmérsékletű szilárdság, nagy{0}}nyomási képességAlacsony-hőmérsékletű szívósság, ütési tulajdonságokMagas{0}}hőmérsékletszilárdság, kúszásállóság
Tipikus fokozatokB60, B65, B70 (A515 alapú)CC60, CC65, CC70 (A516 alapú)1CR, 1,25CR, 2,25CR, 5CR, 9CR (Cr-Mo ötvözetek)
Anyag típusaSzénacél (megölve)Szénacél (leoltott/finomszemcsés)Króm{0}}ötvözött acél
Közös alkalmazásokErőművi gőzvezetékek, kazán külső csövek, geotermikusAlacsony-hőmérsékletű folyamatcsövek, LNG, hidegszolgáltatásMagas{0}}hőmérsékletű gőzvezetékek, finomítói fűtőberendezések

Közös alkalmazások

IparAlkalmazások
ÁramtermelésKazán külső csövek, gőzvezetékek, tápvízrendszerek, nagynyomású{0}}gőzszállítás
GeotermikusGőz- és melegvíz-vezetékek nyomás alatt
Olaj és GázErőátviteli vezetékek, finomítói csövek,{0}}nagynyomású folyamatvezetékek
PetrolkémiaiNagynyomású{0}}csövek, vegyi üzemek
InfrastruktúraKözepes és nagy nyomást igénylő ipari csőrendszerek
Víz átvitelNagy-átmérőjű nagynyomású-vízvezeték

Főbb előnyök

ElőnyLeírás
Nagy átmérőjű képességA varrat nélküli vagy az ERW képességeknél jóval nagyobb csöveket képes előállítani (16" és 60"+ között) [idézet:2, idézet:4]
Vastag falakAlkalmas nagy{0}}nyomású alkalmazásokhoz, amelyek jelentős falvastagságot igényelnek (legfeljebb 75 mm) [hivatkozás:2, idézet:4]
AnyagrugalmasságLemezminőségek széles választéka áll rendelkezésre a különböző üzemi körülményekhez
Megemelt hőmérsékleti teljesítményKifejezetten mérsékelt hőmérsékletű használatra (343°C-ig)
Minőségellenőrzési lehetőségekAz osztályrendszer lehetővé teszi az ellenőrzési szint és a szolgáltatás kritikusságának összehangolását
Magas ízületi hatékonyságA 32/42-es osztály eléri az E=1.00 illesztési tényezőt, csökkentve a szükséges falvastagságot

Fontos megfontolások

1. Fokozat kiválasztása hőmérséklet szerint

B- fokozat (A515): Mérsékelt hőmérsékletű kiszolgáláshoz preferált– kifejezetten magas hőmérsékletű alkalmazásokhoz tervezték

C- fokozatok (A516):Finom szemcsésség, jobb szívósság – jobb az alacsony hőmérsékletű{0}} alkalmazásokhoz

Nagyobb szám=nagyobb szilárdság (60, 65, 70 a hozzávetőleges szakítószilárdságot jelzi ksi-ben)

2. Osztálykiválasztási logika

Az osztályszámozási rendszer egyszerűvé teszi a kiválasztást:

Első számjegy= hőkezelés: 10 (-hegesztett), 20 (feszültségmentesített), 30 (normalizált), 40 (normalizált és temperált), 50 (hűtött és temperált)

Második számjegy= ellenőrzés: 0 (nincs), 1 (csak RT), 2 (RT + hidroteszt), 3 (csak hidroteszt)

A mérsékelt hőmérsékletű szolgáltatás leggyakoribb választásai:

12. osztály:Hegesztett állapotban, teljes körűen átvizsgálva – általános szervizhez

22. osztály:Stresszmentes, teljesen átvizsgálva –szabvány számos alkalmazáshoz

32. osztály:Normalizált, teljes körűen ellenőrzött – amikor gabonafinomításra van szükség

42. osztály:Normalizált és temperált, teljes körűen ellenőrzött – a megnövelt -hőmérséklet-tulajdonságok érdekében

3. Együttes hatékonysági tényező

Az ASME B31.3 szerint tervezett technológiai csővezetékeknél a csatlakozási hatékonysági tényező (E) az osztálytól függ:

10/12. osztály: E = 0.85

20/22 osztály: E = 0.90

30/32/40/42/50/52 osztály: E = 1.00

A 32-es vagy 42-es osztály megadása 1,0-es csatlakozási tényezőt tesz lehetővé, csökkentve a szükséges falvastagságot és a csőtömeget.

4. Kódexnek való megfelelés

ASME kód: Gyakran alkalmazzák mintSA-672kazán és nyomástartó edény kód alkalmazásokhoz

Tekintse meg a vonatkozó építési szabályzatokat (ASME B31.1 Power Piping, B31.3 Process Piping) az elfogadási és tervezési tényezőkről

5. Minőségbiztosítás

Malomvizsgálati tanúsítvány:EN 10204 3.1 vagy 3.2 típusjellemzően kritikus alkalmazásokhoz szükséges

Győződjön meg arról, hogy a megadott osztályonként minden szükséges vizsgálat (RT, hidroteszt) dokumentálva van

Kérje a malom ellenőrzési jelentését a gyártási tételtől a projektterv ellenőrzéséhez

Összegzés

ASTM A672 EFW csőa nagy{0}}átmérőjű, elektromos-olvasztott-hegesztett acélcsövek szabványos specifikációja, amelyek nyomástartó edények minőségi lemezeiből készülnekmagas{0}}nyomású szolgáltatás mérsékelt hőmérsékleten. Megkülönbözteti azFokozat(a lemez anyagának feltüntetésével, pl. B70 az A515 Gr.70-től magasabb hőmérsékletű szolgáltatás esetén) ésOsztály(jelzi a hőkezelési és ellenőrzési szintet, pl. 22. osztály a feszültséghez, -radiográfiával és hidroteszttel enyhítve).

-tól átmérőben kapható16 hüvelyk (400 mm) és több mint 60 hüvelykig terjedő falvastagsággal75 mm, Az A672 csöveket két-oldalas merülőíves hegesztéssel (DSAW) gyártják töltőfém hozzáadásával, így biztosítva a nagy-integritású hosszanti varratokat. A Class rendszer lehetővé teszi a mérnökök számára a hőkezelés és az ellenőrzés megfelelő kombinációjának kiválasztását a szolgáltatás kritikussága alapján, a magasabb osztályok (32/42) együttes hatékonysági tényezője pedig 1,0.

Mikor kell megadni az ASTM A672-t:

A rendszer magas nyomáson, mérsékelt hőmérsékleten (343°C-ig) működik.

A szénacél megfelel a korróziós környezetnek

Az alkalmazások közé tartozik a nagynyomású{0}}víz-, gőz- és folyamatcsövek finomítókban, erőművekben és geotermikus létesítményekben

Nagy átmérőkre és vastag falakra van szükség ott, ahol az ERW cső nem kivitelezhető

Megrendeléskor tüntesse fel:ASTM A672, Grade [pl. B70], Osztály [pl. 22], Méret (OD x WT), Hossz, Végkidolgozás és minden további követelmény.

A szálláslekérdezés elküldése

whatsapp

Telefon

E-mailben

Vizsgálat