Apr 10, 2026 Hagyjon üzenetet

API 5L PSL1 X65 Kétoldalas-merülő ívhegesztő acélcső

info-259-194info-224-224

API 5L PSL1, X65 fokozatú két-oldalas merülőíves hegesztő (DSAW) acélcső

Alapvető áttekintés

API 5L PSL1 Grade X65 DSAW (kétoldalas-oldalas merülőíves hegesztés) acélcsőegy nagy szilárdságú szénacél vezetékcső, amelyet az American Petroleum Institute csővezetékes szállítási rendszerekre vonatkozó specifikációi szerint gyártanak. Az "X65" jelölés a minimális folyáshatárt jelöli65 000 psi (448 MPa), ami jelentős erőnövekedést jelent az X60 (60 ksi) és az X52 (52 ksi) felett.

Az X65 egy prémium, nagy szilárdságú -minőségű ajánlat kb8%-kal nagyobb folyáshatár, mint az X60(448 MPa vs. 414 MPa) és25%-kal magasabb, mint az X52(448 MPa vs. 359 MPa). Általában igényes nagy-nyomású szállítóvezetékekhez, tengeri létesítményekhez és sarkvidéki szolgáltatásokhoz használják, ahol az alacsonyabb minőségűek túlzott falvastagságot igényelnek.

A DSAW gyártási folyamat-más néven LSAW (Longitudinal Submerged Arc Welding)-egy nagy-integritású hegesztési módszer, amelyben mind a belső, mind a külső hegesztéseket alkalmazzák, ígyegyetlen kiváló minőségű{0}}hegesztési rög. Ezt az eljárást kifejezetten arra terveztéknagy-átmérőjű, vastag-falú csöveknagynyomású{0}}olaj- és gázszállításban, tengeri csővezetékekben és szerkezeti alkalmazásokban használják.

Név Magyarázat

Rész Jelentése
API Amerikai Kőolaj Intézet
5L A csővezetékes szállítási rendszerekben használt vezetékcső specifikációja
PSL1 Termékspecifikáció 1. szint – szabványos minőségi szint alapvető követelményekkel (nincs kötelező ütésvizsgálat)
X65 A fokozat megjelölése: "X" a csővezeték minőségét, a "65" a minimális folyáshatárt jelenti ksi-ben (65 000 psi / 448 MPa)
DSAW Kétoldalas-búváríves hegesztés – belső és külső hegesztések egyaránt alkalmazhatók; a hegesztőív a hegesztés során szemcsés folyasztószerbe merül
Más néven LSAW (Longitudinal Submerged Arc Welding) – amikor a hegesztési varrat hosszirányban fut a cső mentén

Legfontosabb specifikációk

Attribútum Leírás
Normál API 5L (46. kiadás, igazítva az ISO 3183 szabványhoz)
Termékspecifikációs szint PSL1 – szabványos minőségi szint
Fokozat X65 (L450 ISO-jelöléssel)
Minimális hozamerősség 448-450 MPa (65 000-65 300 psi)
Minimális szakítószilárdság 531-535 MPa (77 000-77 600 psi)
Megnyúlás API 5L képlet szerint (falvastagságtól függően)
Gyártási folyamat DSAW (kettős{0}}oldalas merülőíves hegesztés) / LSAW (hosszirányú merülőíves hegesztés)
Alakítási módszerek JCOE(progresszív J-C-O képződés) illUOE(U-ing, O-ing, Expanding)
Mérettartomány (DSAW/LSAW) 406 mm-től 1829 mm-ig(16" - 72") OD – jellemző a DSAW-ra; 84"-ig elérhető
Falvastagság 6,0 mm és 50 mm között (legfeljebb 75 mm speciális alkalmazásokhoz)
Hossz 6 m-től 12 m-ig szabványos; 18 m-ig elérhető
Befejezések Sima végek, ferde végek (30 fokos ferde szög)
Bevonatolási lehetőségek Fekete festék, lakk,{0}}rozsdagátló olaj, FBE, 3LPE, kőszénkátrány-epoxi, CWC

Kémiai összetétel (API 5L PSL1 Grade X65 hegesztett cső)

Az API 5L PSL1 hegesztett csövek követelményei alapján:

Elem Maximum % Megjegyzések
szén (C) 0.26% Alacsony széntartalom a jó hegeszthetőség érdekében
Mangán (Mn) 1.45% Erőt ad; magasabb osztályzatoknál
Foszfor (P) 0.030% A hegeszthetőség érdekében szabályozott
Kén (S) 0.030% Ellenőrzött szívósság
Szilícium (Si) Nincs megadva a PSL1-hez Általában 0,45% vagy annál kisebb
Króm (Cr) 0,50% max Maradék elem
Nikkel (Ni) 0,50% max Maradék elem
Molibdén (Mo) 0,15% max Maradék elem
Réz (Cu) 0,50% max Maradék elem
Vanádium (V) + nióbium (Nb) + titán (Ti) 0,15% vagy annál kisebb Mikroötvözet-szemcsefinomításhoz

Megjegyzés: Minden egyes 0,01%-kal az előírt maximális széntartalom alá történő csökkentése esetén megengedett a maximális mangántartalom feletti 0,05%-os emelés, legfeljebb 1,75%-ig. A PSL1-nek nincs előírása a maximális folyáshatárra, szén-egyenértékre vagy kötelező ütésvizsgálatra.

Mechanikai tulajdonságok (API 5L PSL1, Grade X65)

Ingatlan Követelmény
Hozamerősség (perc) 448-450 MPa (65 000-65 300 psi)
Hozamerősség (max.) Nincs megadva a PSL1-hez
Szakítószilárdság (perc) 531-535 MPa (77 000-77 600 psi)
Szakítószilárdság (max.) Nincs megadva a PSL1-hez
Hegesztési húzószilárdság (perc) Nagyobb vagy egyenlő, mint 535 MPa (77 600 psi)
Megnyúlás API 5L képlet szerint (falvastagságtól függően)
Charpy hatás PSL1-hez nem szükséges– csak a PSL2 esetében van szükség kötelező ütésvizsgálatra
Hozam-–-szakítási arány Nincs megadva a PSL1-hez

X65 vs. szomszédos fokozatok összehasonlítása

Fokozat Hozamerősség (perc) Szakítószilárdság (perc) Relatív erő vs. X65 Tipikus alkalmazás
X52 359 MPa (52 ksi) 455-460 MPa (66 ksi) -20% Általános átvitel
X56 386-390 MPa (56 ksi) 490 MPa (71 ksi) -13% Magasabb-nyomás átvitel
X60 414-415 MPa (60 ksi) 517-520 MPa (75 ksi) -7% Nagynyomású{0}}átvitel
X65 448-450 MPa (65 ksi) 531-535 MPa (77 ksi) Alapvonal Nagy{0}}nyomású, offshore, igényes alkalmazások
X70 483-485 MPa (70 ksi) 565-570 MPa (82 ksi) +8% Nagy-távú-nyomás
X80 552-555 MPa (80 ksi) 621-625 MPa (90 ksi) +23% Ultra-nagynyomású-törzsvezetékek

*Az X65 körülbelül 8%-kal nagyobb folyáshatárt kínál, mint az X60, és 25%-kal nagyobb, mint az X52, így prémium választás a nagynyomású távvezetékekhez, ahol az alacsonyabb minőségek túlzott falvastagságot igényelnek.*

Méretezési specifikációk

Paraméter Tartomány / Tolerancia
Külső átmérő 406 mm-től 1829 mm-ig(16" - 72") – tipikus DSAW tartomány; 84"-ig elérhető
Falvastagság 6,0 mm és 50 mm között (legfeljebb 75 mm speciális alkalmazásokhoz)
Átmérőtűrés (csőtest) a megadott OD ±0,75%-a
Átmérőtűrés (csővégek, D 168,3 mm vagy annál kisebb) -0,4 mm és +1.6 mm között
Átmérőtűrés (csővégek, 168,3 mm < D 610 mm vagy annál kisebb) ±0,005D, max ±1,6 mm
Átmérőtűrés (csővégek, 610 mm < D 1422 mm vagy annál kisebb) ±1,6 mm
Falvastagsági tűrés (t 5 mm vagy annál kisebb) ±0,5 mm
Falvastagsági tűrés (5 mm < t < 15 mm) ±0.1t
Falvastagsági tűrés (t 15 mm vagy annál nagyobb) ±1,5 mm
Hossz 6 m-től 12 m-ig szabványos; 18 m-ig elérhető
Kerekségen kívül-- A megadott OD 1%-a vagy annál kisebb

Tipikus méret elérhetőség (API 5L Grade X65 DSAW):

OD (hüvelyk) OD (mm) Falvastagság tartomány (mm)
16" 406 6.0 - 14.0
20" 508 6.0 - 16.0
24" 610 6.0 - 18.0
30" 762 7.0 - 21.0
36" 914 8.0 - 24.0
40" 1016 8.0 - 26.0
48" 1219 9.0 - 28.0
56" 1422 10.0 - 29.0
60" 1524 10.0 - 29.0
64" 1626 10.0 - 30.0
72" 1829 10.0 - 30.0

DSAW/LSAW gyártási folyamat

A kétoldalas merülőíves hegesztés (DSAW), más néven hosszirányú merülőíves hegesztés (LSAW) egy nagy-hatékonyságú eljárás, amelyet elsősorban nagy-átmérőjű acélcsövekhez használnak.

Folyamat leírása

A hegesztőívet szemcsés folyasztószerbe merítjükhegesztés közben a varrat védelme a légköri szennyeződésektől

Külső és belső hegesztésekre is szükség vanáltalában külön folyamatokban valósul meg

A különálló hegesztések felemésztik a másik egy részét, ami aegyetlen kiváló minőségű{0}}hegesztési rög

Alakítási módszerek

Módszer Leírás Tipikus átmérők
JCOE Progresszív J-C-O formázási lépések (J-alak → C-alak → O-alak), hegesztés után kitágítva 406-1626 mm (16"-64")
UOE U{0}}alakú, majd O-alakú lemez nyomva, hegesztés után kitágítva 508-1118 mm (20"-44")

A folyamat lépései

Tányér kiválasztása– API 5L PSL1 X65 követelményeknek megfelelő acéllemezek

Élek előkészítése– Az élek le vannak ferdítve, hogy V{0}}alakú hornyot hozzanak létre

Alakítás– Az acéllemezeket JCOE vagy UOE présekkel hengeres formára alakítják

Tapos hegesztés– Az formázott lemezeket tapadós{0}}hegesztéssel biztosítják, hogy megtartsák alakjukat

Dupla merülőíves hegesztés– Csővarrat hegesztett belső és külső felületeken egyaránt

Hideg expanzió– A cső 1,5%-ig bővíthető a végső külső külső méret eléréséhez

Ultrahangos vizsgálat– A varrat ellenőrzése folyamatos ultrahangos automatikus hibaérzékeléssel történik

Hidrosztatikus nyomáspróba– Minden csövet hidrosztatikus nyomásvizsgálatnak vetnek alá (ha előírják)

Végső– Végfeldolgozás, ferde vágás, bevonat és jelölés az előírásoknak megfelelően

Tesztelési és ellenőrzési követelmények (PSL1)

Teszt típusa Követelmény Megjegyzések
Kémiai elemzés Hő tételenként Ellenőrzi az API 5L PSL1 összetételi határait
Szakítóvizsgálat tételenként Ellenőrzi a hozamot és a szakítószilárdságot
Lapítási teszt Kívánt Ellenőrzi a rugalmasságot és a hegesztés integritását
Hajlítási teszt Kívánt Ellenőrzi a hegesztés épségét
Charpy ütési teszt PSL1-hez nem szükséges Csak a PSL2 esetében van szükség kötelező ütközésvizsgálatra
Hidrosztatikai teszt Minden cső (ha van megadva) Nyomás integritásának ellenőrzése
Ultrahangos vizsgálat 100% hegesztési varrat A DSAW szabványos gyakorlata
Röntgenvizsgálat "T" kötésekhez Ahol a szalag tompavarratok metszik a spirális varratokat
Méretvizsgálat 100% Szabványos tűrések szerint
Malom vizsgálati bizonyítvány EN 10204 3.1B típus Teljes vizsgálati eredményekkel ellátva

PSL1 és PSL2 összehasonlítása X65-höz

Funkció PSL1 X65 PSL2 X65 Jelentőség
Szén (C) max 0.26% 0.22% A PSL2 szigorúbb vezérléssel rendelkezik a jobb hegeszthetőség érdekében
Kén (S) max 0.030% 0.015% A PSL2 50%-os csökkenést mutat – ez kritikus a szívósság szempontjából
Foszfor (P) max 0.030% 0.025% A PSL2-nek szigorúbb korlátai vannak
Mangán (Mn) max 1.45% 1.65% Magasabb az erőért
Hozamerő Csak 450 MPa min 450-600 MPa tartomány A PSL2 maximális értéket ad meg a túlszilárdságú anyagok megelőzése érdekében
Szakítószilárdság Csak 535 MPa min 535-760 MPa tartomány A PSL2 maximális értéket ad meg a konzisztencia érdekében
Hozam-–-szakítási arány Nincs megadva Kisebb vagy egyenlő, mint 0,93 A PSL2 megfelelő rugalmasságot biztosít
Hatásvizsgálat Nem kötelező Kötelező A PSL2 alacsony hőmérsékletű{1}}állóságot garantál
Szén-egyenérték Nem kötelező Számított és ellenőrzött A PSL2 jó terepi hegeszthetőséget biztosít
NDT követelmények Standard Szigorúbb A PSL2 jobb hibaészlelést biztosít
Nyomon követhetőség Tételszint Csőről-csőről-teljes nyomon követhetőség A PSL2 teljes körű minőségi dokumentációt kínál
Tipikus használat Általános szolgáltatás, vízvezetékek, nem{0}}kritikus Kritikus kiszolgálás, savanyú kiszolgálás, alacsony hőmérséklet  

Közös alkalmazások

Alkalmazás Leírás
Nagynyomású{0}}gázátvitel Nagy{0}}távolságú földgázvezetékek, amelyek nagy üzemi nyomást igényelnek
Offshore és Subsea Pipelines Tenger alatti csővezetékek, amelyek nagy szilárdságú-/-tömeg arányt igényelnek
Nyersolaj törzsvezetékek Kőolajszállítás fő távvezetékei
Onshore Gathering Networks A termelési területeket a feldolgozással összekötő regionális törzsrendszerek
Állomás és fejléc csövek Kompresszorállomások, szivattyútelepek, mérőberendezések
Víz átvitel Nagy-átmérőjű, nagy-nyomású vízvezeték
Ipari folyamatok csővezetékei Finomítók, vegyi üzemek, energiatermelés
Arctic/Cold Climate Pipelines Alacsony-hőmérsékletű környezetek (PSL2-vel és hatásteszttel)

Főbb előnyök

Előny Leírás
High Strength 65 000 psi hozam – 8%-kal nagyobb, mint X60, 25%-kal nagyobb, mint X52
Költséghatékony- A PSL1 gazdaságosabb, mint a PSL2 – általános szolgáltatási alkalmazásokhoz alkalmas
Kiváló hegeszthetőség Az alacsony széntartalom jó terepi hegeszthetőséget biztosít
Nagy átmérőjű képesség A DSAW 16"-tól 72"-ig terjedő külső átmérőjű csöveket gyárt – ideális nagy-átmérőjű alkalmazásokhoz
Magas hegesztési integritás A kétoldalas-hegesztés egyetlen kiváló minőségű-hegesztési rögöt hoz létre 100%-os UT ellenőrzéssel
Széles körű elérhetőség Általában a gyártók raktározzák világszerte
JCOE/UOE formázás Pontos méretpontosság a fejlett alakítási módszerek révén
Bizonyított teljesítmény Széles körben használják nagynyomású{0}}gázszállításban, tengeri csővezetékekben és igényes alkalmazásokban

Nemzetközi közelítések

Standard Egyenértékű fokozat Megjegyzések
ISO 3183 L450 Nemzetközi szabvány megfelelője
GB/T 9711 L450 kínai megfelelője
DNV OS-F101 450-es évfolyam Offshore szabvány (hasonló szilárdsági szint)
EN 10208-2 L450 MB európai megfelelője

Bevonatolási lehetőségek

Az API 5L PSL1 X65 DSAW cső különféle bevonatokkal szállítható a korrózióvédelem érdekében:

Bevonat típusa Legjobb For Főbb jellemzők
3LPE (3 rétegű polietilén) Eltemetett csővezetékek Leggyakoribb; kiváló korrózióvédelem, nagy ütésállóság
FBE (Fusion Bonded Epoxy) Olaj- és gázvezetékek Erős tapadás, vegyszerállóság
Kőszénkátrány epoxi Tengeri környezet Erős{0}}védelem
CWC (Concrete Weight Coating) Tenger alatti/tenger alatti csővezetékek Negatív felhajtóerő és mechanikai védelem
Lakk/rozsdagátló{0}}olaj Ideiglenes védelem Rövid távú-korrózióvédelem szállítás közben
Bitumenes bevonat Eltemetett szolgálat Költséghatékony{0}}védelem
Fekete olajos bevonat Szabványos marási felület Ideiglenes védelem

Befejezések

Az elérhető végkezelések a következők:

Sima végek (PE)– szabvány a legtöbb alkalmazáshoz

Ferde végek (BE)– terepi hegesztéshez (30 fokos ferdeszög)

Menetes végek– mechanikus csatlakozásokhoz

Fontos megfontolások

1. PSL1 vs. PSL2 kiválasztás

PSL1: Alkalmas általános szolgáltatáshoz, vízvezetékekhez, nem-kritikus alkalmazásokhoz, ahol nincs szükség alacsony-hőmérsékletű szívósságra

PSL2: Alacsony-hőmérsékletű szolgáltatáshoz (0 fok alatt), zord szolgáltatáshoz (H₂S környezet), szabályozott csővezetékekhez (FERC, DOT) és kritikus alkalmazásokhoz szükséges

2. X65 vs. alsó/magasabb fokozatok

X52: Általános sebességváltó (52 ksi hozam)

X56: Nagyobb-nyomás-átvitel (56 ksi hozam)

X60: Nagy{0}}nyomású átvitel (60 ksi hozam)

X65: Nagy{0}}nyomású, offshore, igényes alkalmazások(65 ksi hozam)

X70/X80: Magasabb nyomású, nagy-távolságú, ultra-magas-nyomású törzsvezetékek

3. DSAW méretkorlátozások

A DSAW gyártás az X65-höz általában innen érhető el16" - 72" OD

A kisebb átmérőket (16" alatt) általában ERW-vel vagy varrat nélküli módszerrel állítják elő

4. Hatásvizsgálat

A PSL1 igennemCharpy ütéstesztet igényel a szabvány szerint. Ha alacsony-hőmérsékletű szolgáltatás várható, fontolja meg:

Kiegészítő követelményként az ütésvizsgálat megadása

Frissítés PSL2-re (ami hatástesztet ír elő)

5. Hőmérséklet korlátozások

Maximális ajánlott üzemi hőmérséklet:350 fok (662 fok F)

PSL1 alatt nem garantált alacsony-hőmérsékletű szívósság – értékelés nélkül nem alkalmas-alsó hőmérsékletű alkalmazásokhoz

6. -Harmadik fél ellenőrzése

Az elérhető ellenőrzési szolgáltatások közé tartozik az SGS, BV, Lloyds

7. Malomvizsgálati bizonyítvány

Jellemzően mintEN 10204 3.1B típusteljes vizsgálati eredménnyel

Harmadik{0}}ellenőrzés kérésre elérhető

8. Hegeszthetőség

Az alacsony széntartalom (kevesebb, mint 0,26%) kiváló hegeszthetőséget biztosít

Alkalmas minden szabványos hegesztési módszerhez (SMAW, GTAW, GMAW, SAW)

A legtöbb vastagságnál nincs szükség utólagos -hegesztési hőkezelésre

A PSL2 technológiával rendelkező, savanyú szolgáltatási alkalmazásokhoz alacsony hidrogéntartalmú gyakorlat szükséges

Összegzés

API 5L PSL1, X65 fokozatú két-oldalas merülő ívhegesztett (DSAW/LSAW) acélcsőegy prémium, nagy szilárdságú{0}}vezetékcső az olaj- és gázszállítási alkalmazásokhoz. Minimális folyáshatárral65 000 psi (448 MPa)– hozzávetőlegesen8%-kal magasabb, mint az X60és25%-kal magasabb, mint az X52– és szakítószilárdsága77 000 psi (531 MPa), ez az anyag az előnyben részesített választás nagy{0}}nyomású átviteli csővezetékekhez, tengeri alkalmazásokhoz és olyan igényes üzemi körülményekhez, ahol az X60 túlzott falvastagságot igényel.

Főbb jellemzők:

Anyagszabvány: API 5L PSL1 X65 – nagy szilárdságú-minőség általános szolgáltatáshoz

Termőerő: minimum 448 MPa (65 000 psi) – 8%-kal nagyobb, mint X60

Szakítószilárdság: minimum 531 MPa (77 000 psi).

PSL1 minőségi szint: Nincs kötelező ütésvizsgálat; általános szolgáltatás standard követelményei

DSAW gyártásbelőle csöveket gyárt16" - 72" ODig terjedő falvastagsággal50 mm

Kétoldalas{0}}hegesztésegyetlen kiváló minőségű{0}}hegesztési rögöt hoz létre

JCOE vagy UOE kialakításamódszerek biztosítják a precíz méretpontosságot

100%-os ultrahangos vizsgálathegesztési varrat biztosítja a minőséget

Kiváló hegeszthetőségalacsony széntartalmú (kevesebb, mint 0,26%)

Költséghatékony-– a leggazdaságosabb választás nagy{0}}nyomású, nagy-átmérőjű vezetékcsövekhez

A gyakori alkalmazások a következők:

Nagynyomású{0}}gázszállító vezetékek

Tenger alatti és tenger alatti csővezetékek

Nyersolaj törzsvezetékek

Állomás és fejléc csövek

Vízátviteli hálózat

Ipari folyamatcsövek

Megrendeléskor tüntesse fel:API 5L PSL1, X65 fokozat, DSAW/LSAW (kettős-oldalas/hosszirányú süllyesztett ívhegesztés), méret (OD x WT), hossz, végkidolgozás (sima/ferde), bevonatkövetelmények és marási vizsgálati tanúsítvány az EN 10204 Type 3 szerint.

Azoknál az alkalmazásoknál, amelyek garantáltan alacsony-hőmérsékletű szívósságot, szigorúbb kémiai szabályozást vagy túlzott szervizképességet igényelnek, adja megAPI 5L PSL2 Grade X65helyette . A legtöbb nagynyomású{1}}átviteli alkalmazáshoz az X65 PSL1 kiváló egyensúlyt kínál az erő és a gazdaságosság között.

A szálláslekérdezés elküldése

whatsapp

Telefon

E-mailben

Vizsgálat