

API 5L PSL1 X56 ERW acélcső
Alapvető áttekintés
API 5L PSL1 osztályú X56 ERW (elektromos ellenállású hegesztett) acélcsőegy közepes szilárdságú szénacél vezetékcső, amely X52 és X60 között helyezkedik el az API 5L minőségű létrán. Az "X56" jelölés a minimális folyáshatárt jelöli56 000 psi (386-390 MPa), mely kb8%-kal nagyobb szilárdság, mint az X52és költséghatékony köztes megoldásként szolgál, ha az X52 -alacsonyabb, de az X60 meghaladja a -meghatározást.
A megnevezés a következőképpen oszlik meg:
API 5L: Az American Petroleum Institute előírása vezetékcsőhöz
PSL1: Termékleírás 1. szint (normál minőségi szint alapvető követelményekkel)
X56: Minimális folyáshatár 56 ksi (390 MPa)
ERW: Electric Resistance Welded – acéltekercsből kialakított és hosszirányban hegesztett cső töltőfém nélkül
Legfontosabb specifikációk
| Paraméter | Specifikáció |
|---|---|
| Standard | API 5L (ISO 3183-hoz igazítva) |
| Termékspecifikációs szint | PSL1 |
| Fokozat | X56 (L390 ISO-jelöléssel) |
| Minimális hozamerősség | 390 MPa (56 600 psi) |
| Minimális szakítószilárdság | 490 MPa (71 100 psi) |
| Megnyúlás | API 5L-es asztalonként (falvastagságtól függően) |
| Gyártási típus | ERW (elektromos ellenállás-hegesztés) / HFW |
| Mérettartomány (ERW) | 14" - 24" (355,6 mm - 609,6 mm) külső ; 1/2"-tól 26"-ig is kapható |
| Falvastagság | 25,4 mm-ig; Menetrend 10-160, STD, XS |
| Hossz | 3 m-től 22 m-ig (standard: 5,8/6/11,8/12 m, SRL, DRL) |
| Befejezések | Sima végek, ferde végek, menetes végek |
Kémiai összetétel (PSL1 hegesztett cső)
| Elem | Maximum % | Megjegyzések |
|---|---|---|
| szén (C) | 0.26-0.28% | 0,26% hegesztett cső esetén; 0,28% a varrat nélküli |
| Mangán (Mn) | 1.40% | Növekedhet, ha a szén-dioxidot csökkentik |
| Szilícium (Si) | 0.40-0.45% | Deoxidálószer |
| Foszfor (P) | 0.030% | A hegeszthetőség érdekében szabályozott |
| Kén (S) | 0.030% | Ellenőrzött szívósság |
| Króm (Cr) | 0.50% | Maradó |
| Nikkel (Ni) | 0.50% | Maradó |
| Réz (Cu) | 0.50% | Maradó |
| Molibdén (Mo) | 0.15% | Maradó |
| Nb+V+Ti | 0,15% összesen | Mikro-ötvöző elemek |
Megjegyzés: Minden egyes 0,01%-kal az előírt maximális széntartalom alá történő csökkentése esetén megengedett a maximális mangántartalom feletti 0,05%-os emelés, legfeljebb 1,65%-ig.
Mechanikai tulajdonságok (PSL1)
| Ingatlan | Követelmény |
|---|---|
| Hozamerősség (perc) | 390 MPa (56 600 psi) |
| Hozamerő (max.) | Nincs megadva a PSL1-hez |
| Szakítószilárdság (perc) | 490 MPa (71 100 psi) |
| Szakítószilárdság (max.) | Nincs megadva a PSL1-hez |
| Hegesztési húzószilárdság (perc) | 490 MPa |
| Hozam-–-szakítási arány | Nincs megadva a PSL1-hez |
| Megnyúlás | API 5L-es asztalonként; általában nagyobb vagy egyenlő, mint 19% |
| Charpy hatás | PSL1-hez nem szükséges– csak a PSL2 esetében van szükség kötelező ütésvizsgálatra |
Évfolyamok összehasonlítása: X56 vs. szomszédos fokozatok
| Fokozat | Hozamerősség (perc) | Szakítószilárdság (perc) | Relatív erő vs. X56 | Tipikus alkalmazás |
|---|---|---|---|---|
| B | 241 MPa (35 ksi) | 414 MPa (60 ksi) | -38% | Alacsony{0}}nyomásgyűjtés, közművek |
| X42 | 290 MPa (42 ksi) | 414 MPa (60 ksi) | -26% | Gyűjtősorok, szétosztás |
| X46 | 320 MPa (46 ksi) | 435 MPa (63 ksi) | -18% | Közepes{0}}nyomásgyűjtés |
| X52 | 359-360 MPa (52 ksi) | 455-460 MPa (66 ksi) | -8% | Általános átvitel |
| X56 | 390 MPa (56 ksi) | 490 MPa (71 ksi) | Alapvonal | Magasabb-nyomás átvitel |
| X60 | 414 MPa (60 ksi) | 517-520 MPa (75 ksi) | +6% | Nagynyomású{0}}átvitel |
| X65 | 448-450 MPa (65 ksi) | 531-535 MPa (77 ksi) | +15% | Magas{0}}nyomás, offshore |
*Az X56 körülbelül 8%-kal nagyobb folyáshatárt kínál, mint az X52, és költséghatékony köztes megoldásként szolgál, ha az X52 szilárdság alatti-, de az X60 túllépné a megadott értéket.*
Mérettűrések
| Paraméter | Mérettartomány | Tolerancia |
|---|---|---|
| Csőtest OD | 219,1-457 mm | ±0.75% |
| Csőtest OD | 508-610 mm | ±0.75% |
| Csővégek (219,1-273,1 mm) | - | +1.6 mm / -0,4 mm |
| Csővégek (274-320 mm) | - | +2.4 mm / -0,8 mm |
| Csővégek (323,9-457 mm) | - | +2.4 mm / -0,8 mm |
| Falvastagság (508-610 mm) | - | +19.5% / -8% |
| Falvastagság (általános) | Minden méretben | +15% / -12,5% jellemző |
ERW gyártási folyamat
Az ERW acélcső egy egyenes varratú elektromos ellenállású hegesztett cső, amelyet folyamatos eljárással állítanak elő:
Letekercselés– Az acéltekercs letekercselve és vízszintesen ki van állítva
Élek előkészítése– A szalagélek marása a megfelelő hegesztés érdekében
Alakítás– Az acélszalagot hidegen{0}}alakítják hengeres alakra
Elektromos indukciós hegesztés– A nagy{0}}frekvenciás hegesztéssel az éleket töltőfém nélkül illeszti össze
Hőkezelés– A hegesztési varrat normalizálva van a szemcseszerkezet finomítása érdekében (körülbelül 910 fok - 930 fok)
Méretezés– A cső áthalad a méretező tekercseken a végső méretek eléréséhez
NDT– a hegesztési varrat 100%-os roncsolásmentes -vizsgálata (ultrahangos vagy örvényáram)
Hidrosztatikus tesztelés– Minden csövet külön-külön teszteltek a nyomás integritása szempontjából
Befejezés befejezése- Előkészített végek (sima, ferde vagy menetes)
Tesztelési követelmények (PSL1)
| Teszt típusa | Követelmény | Megjegyzések |
|---|---|---|
| Kémiai elemzés | Hő tételenként | Ellenőrzi az összetétel határait |
| Szakítóvizsgálat | tételenként | Ellenőrzi a hozamot és a szakítószilárdságot |
| Lapítási teszt | ERW csőhöz szükséges | Ellenőrzi a rugalmasságot |
| Hajlítási teszt / Irányított{0}}Hajlítási teszt | Kívánt | Ellenőrzi a hegesztés épségét |
| Hidrosztatikai teszt | Minden csövet külön-külön teszteltek | Nyomás integritásának ellenőrzése |
| NDT (ultrahangos/örvényáram) | Hegesztési varrat ellenőrzése | Szabványos gyakorlat; 100%-os ellenőrzés |
| Ütésvizsgálat (Charpy V{0}}bevágás) | PSL1-hez nem szükséges | Csak a PSL2 esetében van szükség kötelező ütközésvizsgálatra |
Közös alkalmazások
| Alkalmazás | Leírás |
|---|---|
| Olaj- és gázátvitel | Közepes{0}}--nagynyomású csővezetékek kőolajhoz, földgázhoz és finomított termékekhez |
| Földgázgyűjtő vezetékek | Kutak csatlakoztatása feldolgozó létesítményekhez városi vagy regionális gázelosztáshoz |
| Vízátviteli hálózat | Nagy{0}}átmérőjű kommunális és ipari vízvezetékek |
| Ipari folyamatok csővezetékei | Finomítók, vegyi üzemek, energiatermelés |
| Gyűjtés és áramlási vonalak | Upstream olaj- és gázműveletek |
| Strukturális alkalmazások | Épület, híd, gépészeti építés |
| Csővezeték állomás csövek | Kompresszorállomások, szivattyútelepek, mérőberendezések |
PSL1 és PSL2 összehasonlítása X56-hoz
| Funkció | PSL1 | PSL2 | Jelentőség |
|---|---|---|---|
| Szén (C) max | 0.26-0.28% | 0.24% | Jobb hegeszthetőség, alacsonyabb HAZ keménység |
| Kén (S) max | 0.030% | 0.015% | 50%-os csökkentés– kritikus a szívósság szempontjából |
| Foszfor (P) max | 0.030% | 0.025% | Fokozott szilárdság és hegeszthetőség |
| Hozamerő | Csak 390 MPa min | 390-545 MPa tartomány | Megakadályozza az anyagok túlszilárdságát- |
| Szakítószilárdság | Csak 490 MPa min | 490-760 MPa tartomány | Konzisztens mechanikai tulajdonságokat biztosít |
| Hozam-–-szakítási arány | Nincs megadva | Kisebb vagy egyenlő, mint 0,93 max | Biztosítja a megfelelő rugalmasságot |
| Hatásvizsgálat | Nem kötelező | Kötelező(40J -20 fokon) | Alacsony{0}}hőmérsékletű szívósságot garantál |
| Szén-egyenérték | Nem kötelező | Számított és ellenőrzött | Jó terepi hegeszthetőséget biztosít |
| NDT követelmények | Standard | Szigorúbb | Jobb hibafelismerés |
| Tipikus használat | Általános szolgáltatás | Kritikus kiszolgálás, savanyú kiszolgálás, alacsony hőmérséklet |
Főbb előnyök
| Előny | Leírás |
|---|---|
| Nagyobb szilárdság, mint az X52 | A 8%-kal nagyobb folyáshatár nagyobb üzemi nyomást vagy kisebb falvastagságot tesz lehetővé |
| Költséghatékony{0}}középfok | Gazdaságos alternatíva, ha az X52 -alacsonyabb, de az X60 meghaladja a -meghatározást |
| Kiváló hegeszthetőség | Az alacsony szén-dioxid-egyenérték jó terepi hegeszthetőséget biztosít |
| Jó megmunkálhatóság | Könnyebben elvégezhető kerületi hegesztés és feldolgozás a -helyszínen a jobb-minőségű acélokhoz képest |
| Széles körű elérhetőség | Nagy gyártók gyártják 14" és 24" OD közötti méretben |
| Kettős tanúsítás | Gyakran kettős{0}}tanúsítvánnyal rendelkezik az általános csőrendszeri alkalmazásokhoz |
Fontos megfontolások
1. Méretkorlátozások
Az ERW gyártás az X56-hoz általában itt érhető el14"–24" (355,6–609,6 mm) külső átmérő
Egyes gyártóknál kisebb átmérők kaphatók; nagyobb átmérők LSAW vagy SSAW gyártást igényelnek
2. PSL1 vs. PSL2 kiválasztás
PSL1: Alkalmas általános szolgáltatáshoz, vízvezetékekhez, nem{0}}kritikus alkalmazásokhoz
PSL2: Alacsony{0}}hőmérsékletű szolgáltatáshoz, savanyú szolgáltatáshoz (H₂S-környezet), szabályozott csővezetékekhez (FERC, DOT) és kritikus alkalmazásokhoz szükséges
3. Szállítási feltételek
A PSL1 X56 a következő feltételekkel szállítható:
Amint-gördült
A gördülés normalizálása
A formáció normalizálása
Normalizált
Normalizált és temperált
Oltva és temperálva
4. Egyenértékű fokozatok
ISO 3183: L390
GB/T 9711: L390
5. Bevonatolási lehetőségek
Fekete (csupasz): Normál marási felület
3LPE (3 rétegű polietilén): Leggyakrabban földbe ásott csővezetékeknél
FBE (Fusion Bonded Epoxy): Korrózióvédelem
Kőszénkátrány epoxi: Erős{0}}védelem
Lakk/rozsdagátló{0}}olaj: Ideiglenes védelem szállítás közben
6. Malomvizsgálati bizonyítvány
Jellemzően mintEN 10204 3.1B típusteljes vizsgálati eredményekkel
Harmadik-ellenőrzés (SGS, BV, Lloyds) kérésre elérhető
7. Ipari megjegyzés
Az X56 egy közepesen-szilárdságú acél-, amely erősebb, mint az X42 és X52, de gyengébb az X65-nél és az X70-nél – jó gazdasági előnyöket kínál az X52-nél nagyobb nyomáskapacitást igénylő alkalmazásokhoz X60 . költsége nélkül.
Összegzés
API 5L PSL1 Grade X56 ERW acélcsőegy közepes -szilárdságú vezetékcső, amely kitölti az X52 és X60 közötti rést az API 5L fokozatú létrán. Minimális folyáshatárral56 000 psi (390 MPa)– hozzávetőlegesen8%-kal magasabb, mint az X52– költséghatékony köztes lehetőséget kínál az X52-nél nagyobb nyomáskapacitást igénylő alkalmazásokhoz, X60 . hozzáadott költsége nélkül
Főbb jellemzők:
Elérhető:PSL1minőségi szint az általános szolgáltatási alkalmazásokhoz
Gyártó:ERW folyamat– 14" és 24" OD közötti méretek
Nincs kötelező ütésvizsgálat– alkalmas környezeti hőmérsékletű alkalmazásokhoz
Kiváló hegeszthetőségalacsony szén-dioxid-egyenértékkel
Jó megmunkálhatósághelyszíni körhegesztéshez és feldolgozáshoz
A gyakori alkalmazások a következők:
Olaj- és gázszállító vezetékek
Földgázgyűjtő és -elosztó hálózatok
Vízszállító vezetékek és ipari folyamatok csővezetékei
Csővezeték állomás és terminál csövek
Megrendeléskor tüntesse fel:API 5L PSL1 osztályú X56 ERW acélcső, méret (OD x WT), hossz, végkidolgozás és bevonat követelmények . Azoknál az alkalmazásoknál, amelyek garantáltan alacsony-hőmérsékletű szívósságot, szigorúbb kémiai szabályozást vagy savanyú karbantartási ellenállást igényelnek, adja megAPI 5L PSL2 Grade X56helyette .





