

Műszaki specifikáció: API 5CT C90 API cső
1. Alapspecifikáció és terméktípus
| Specifikáció | Leírás |
|---|---|
| Irányadó szabvány | API specifikáció 5CT- Ház és csövek |
| Termék típusa | Csövek- Nagynyomású-mély kutakhoz |
| Évfolyam megnevezése | C90- Magas-erősség, gyenge szervizképességgel |
| Különleges funkció | Kifejezetten túlzott kiszolgálásra tervezve (H₂S környezet) |
2. Anyagtulajdonságok és mechanikai követelmények
| Ingatlan | Követelmény / specifikáció | Kritikai megjegyzések |
|---|---|---|
| Hozamerő | 90,000 - 105,000 psi(621 - 724 MPa) | Szűk 15 ksi tartomány- kritikus vezérlés |
| Szakítószilárdság | Minimális . 105 000 psi (724 MPa) | |
| Hozam-–-szakítási arány | Maximum 0,85(minden mérethez) | Nélkülözhetetlen az SSC ellenálláshoz |
| Keménységi határ | Maximum 25,4 HRC(Rockwell C) | L80-nál magasabb (23 HRC) |
| Megnyúlás | Min. az API képletek szerint | Biztosítja a rugalmasságot |
| Hőkezelés | Quenched & Tempered (Q&T) | Minden C90-hez szükséges |
3. Kémiai összetételre vonatkozó követelmények
Az API 5CT előírjaszigorú kémiai ellenőrzésa C90-hez az erő és az SSC-ellenállás egyensúlyához:
| Elem | Maximum % | Indoklás |
|---|---|---|
| szén (C) | 0.35% | Kiegyensúlyozott az erő és az SSC ellenállás között |
| Mangán (Mn) | 1.40% | Alacsonyabb, mint sok szénacél |
| Foszfor (P) | 0.020% | Nagyon alacsony a jobb szívósság érdekében |
| Kén (S) | 0.010% | Ultra-alacsony az SSC-kezdeményezési helyek minimalizálásához |
| Opcionális ötvözés | Szabályozott Cr, Mo, Ni, V | Az edzhetőség és a temperálás stabilitása érdekében |
4. A savanyú szolgáltatás besorolása és korlátozásai
A C90 speciálisan, ellenőrzötten alkalmazható savanyú környezetben:
| Írja be | Kijelölés | H₂S részleges nyomáshatár | Hőmérséklet határérték | Megjegyzések |
|---|---|---|---|---|
| C90 1. típus | Savanyú szolgáltatás | Akár0,3 psi(2 kPa) | Kisebb vagy egyenlő175 fok F(80 fok) | Szabványos savanyú szolgáltatási fokozat |
| C90 2. típus | Nem-savanyú | Nem engedélyezett | N/A | Ugyanaz a kémia/mechanika, nincs SSC-teszt |
| Kulcskorlátozás | Hozam kisebb vagy egyenlő, mint 95 000 psisavanyú szolgálatban | Gyakran kiszabott | További biztonsági ráhagyás | Közös kezelői specifikáció |
5. Összehasonlítás a hasonló nagy -erősségi fokozatokkal
| Fokozat | Hozamtartomány (psi) | Max keménység | Sour Service képesség | Elsődleges használati eset |
|---|---|---|---|---|
| C90 1. típus | 90,000 - 105,000 | 25,4 HRC | Igen- korlátozásokkal | Mély savanyú kutak, amelyek 90 ksi |
| L80-1 | 80,000 - 95,000 | 23 HRC | Kiváló (nincs pₕ₂ₛ határ 23 HRC vagy annál kisebb értéknél) | Szabványos savanyú szolgáltatás |
| T95 1. típus | 95,000 - 110,000 | 25,4 HRC | Igen - szigorúbb, mint a C90 | Ultra-mély, nagyobb erő szükséges |
| N80 | Min. . 80.000 | 23 HRC | Feltételes (ha kisebb vagy egyenlő, mint 23 HRC) | Nem{0}}kritikus savanyú szolgáltatás |
| P110 | Min. . 110.000 | Nincs megadva | Nem engedélyezettsavanyú szolgálatban | Csak mély, nem{0}}savanyú kutak |
6. Gyártási folyamat vezérlése
A C90 egyedi gyártási szempontjai:
Edzés és temperálás:Szigorú hőmérséklet-szabályozás mellett kötelező
Hozamerő-célzás:Gyakran gyártják90-95 ksi tartománysavanyú szolgáltatásra, annak ellenére, hogy 105 ksi-ig megengedett
Keménység egyenletessége:Teljes -testkeménységmérés szükséges
Nyomon követhetőség:Teljes hő/tétel nyomon követhetőség vizsgálati dokumentációval
7. Alkalmazások és tervezési szempontok
| Alkalmazás | Miért a C90 van kiválasztva? | Tipikus kútparaméterek |
|---|---|---|
| Mély savanyú gázkutak | Nagyobb szilárdság, mint L80 a mélység/nyomás tekintetében | 12.000-18.000 ft, H₂S jelen |
| Magas{0}}nyomású savanyú kutak | A 90 ksi kialakítás vékonyabb falakat tesz lehetővé | >8000 psi kútfej nyomás |
| Savanyú szolgáltatás CO₂-val | Kiegyensúlyozott korrózió/SSC ellenállás | H₂S + CO₂, mérsékelt hőmérséklet |
| Munka húrok Sour Wellsben | Nagy szilárdság munkavégzési műveletekhez | Ideiglenes H₂S expozíció |
Tervezési előnyök:
Nagyobb erőmint L80 (90 vs . 80 ksi minimum)
Ellenőrzött keménységakár 25,4 HRC (vs{1}} az L80-hoz)
Érvényesített SSC ellenállásha megfelelően elő van írva/gyártva
8. Korlátozások és kritikus kockázatok
| Kockázati Tényező | Részletek és enyhítés |
|---|---|
| Hozamerő felső határa | Kockázat:A 95 ksi feletti hozam növeli az SSC-érzékenységet Enyhítés:Adja meg a "C90 hozamot 95 000 psi-nél kisebb vagy azzal egyenlő" értékkel a savanyú szolgáltatáshoz |
| Hőmérséklet H₂S-ben | Kockázat:Az SSC kockázata 80 fok fölé nő Enyhítés:Hőmérséklet figyelés, lehetséges visszaminősítés L80-ra |
| Kloridok H₂S-vel | Kockázat:A kloridok súlyosbítják az SSC-t Enyhítés:Kloridtartalom szabályozása, gátlás |
| Hegesztés/javítás | Kockázat:HAZ keménység > 25,4 HRC Enyhítés:PWHT, minősített hegesztési eljárások |
| Helytelen alkalmazás | Kockázat:C90 Type 2 használata savanyú szervizben Enyhítés:Világos beszerzési előírások |
9. Rendelés és minőségbiztosítás
Elengedhetetlen a savanyú szolgáltatás megadásához:
Típus: C90 1. típus(kifejezetten savanyú kiszolgáláshoz)
S kiegészítő követelmény:SSC-teszt a NACE TM0177 A módszer szerint
Termőerő korlátozás:Gyakran "A folyáshatár nem haladhatja meg a 95 000 psi-t"
Keménységi követelmény:"Maximum 25,4 HRC, tipikus cél 23-24 HRC"
Tanúsítvány:HU{0}} teljes nyomon követhetőségi és tesztjelentésekkel
Kapcsolat:Kompatibilis az SSC követelményeivel (prémium csatlakozások gyakoriak)
Vizsgálati követelmények:
Teljes SSC tesztcsomag:A módszer (szakító), esetleg D módszer (DCB)
Keménységi felmérések:Hosszanti és keresztirányú
Charpy hatás:Gyakran alacsony hőmérsékletű{0}}szolgáltatáshoz adják meg
Teljes{0}}test NDT:UT/MPI hibafelismeréshez
10. Iparági pozicionálás és költségelemzés
| Vonatkozás | C90 vs. L80 | C90 vs. T95/P110 |
|---|---|---|
| Erősség Előny | +12.5%-kal magasabb minimális hozam | -10% vs. T95, -18% vs. P110 |
| Savanyú szolgáltatás | Szigorúbb (0,3 psi H₂S max) | Hasonló korlátozások a T95-höz |
| Költségprémium | 15-25% L80 felett | 5-10%-kal kevesebb, mint a T95 |
| Elérhetőség | Széles körben elérhető | Kevésbé gyakori, mint az L80 |
| Tervezési rugalmasság | A nagyobb szilárdság vékonyabb falakat tesz lehetővé | Kevesebb, mint magasabb osztályzatok |
Kulcsfontosságú műszaki betekintés:
A C90 kritikus rést foglal el- biztosítja10 ksi-vel erősebb, mint az L80fenntartása közbensavanyú szolgáltatási képesség, hanem azzalszigorúbb környezetvédelmi határértékeketmint L80. Anagyobb megengedett keménység (25,4 vs . 23 HRC)elismeri, hogy a 90 ksi hozam eléréséhez általában valamivel nagyobb keménységre van szükség, de ez a cserével jár-csökkentett H₂S parciális nyomástűrés (0,3 psi max.).
A "90-95 ksi hozamcél" az iparág legjobb gyakorlatasavanyú C90-es szolgáltatásra, az API-engedmény ellenére 105 ksi-ig. Ez az L80-nál nagyobb szilárdsági előnyt biztosít, miközben fenntartja a megfelelő SSC ellenállást.
Mikor kell megadni a C90-et:
Amikor a jó tervezés megköveteli>80 ksi folyáshatárde 95 ksi-nél kisebb vagy egyenlő is elegendő
AmikorH₂S jelen van, de korlátozott(Kisebb vagy egyenlő 0,3 psi parciális nyomás)
Amikor a hőmérsékletmérsékelt(Kisebb vagy egyenlő, mint 175° F/80° H2S-ben)
Amikoréletciklus költségea nagyobb -szilárdságú anyagokat részesíti előnyben a vastagabb L80-as falakkal szemben
Különösen értékesmély,{0}}nagynyomású savanyúgázkutakahol a vékonyabb falak miatt jelentős súly/költségmegtakarítás érhető el
Kritikus emlékeztető:A C90 2. típusa létezik - biztosítsa1. típusBármilyen savanyú szolgáltatási alkalmazásra elő van írva, és fontolja meg további folyáshatár-korlátozások (max. 95 ksi) bevezetését a fokozott biztonsági határok érdekében.





